Bělení zubů

     Stejně jako vlasy či kůže, i zuby mají různou barvu. Zuby též tmavnou
s přibývajícím věkem člověka. Bělení zubů je jedním ze způsobů, jak zkrášlit Váš vzhled.
 Bělení zubů je proces, při kterém dochází ke změně barvy Vašich zubů. Pokud je správně indikováno a vždy vedeno lékařem, nejedná se o proces
v žádném případě škodlivý. Má však přesná pravidla, za kterých lze bělení provádět.

 

    Bělení zubů nelze provádět na zubech s kazy, zánětem dřeně a v hygienicky špatném terénu. Existují v zásadě dva druhy bělení: domácí a ordinační. Hlavní rozdíl je v počtu aplikací a koncentraci účinné látky. Konečný výsledek je u obou druhů víceméně stejný. Zda bělení lze provést zjistí lékař při vyšetření, které také určí, jaký způsob bělení je pro Vás nejvhodnější.

    Bělící gel je schopen barevně ovlivnit pouze zubní tkáň. Na změnu barvy bílých výplní
a korunek tedy nemá žádný vliv, ale díky zesvětlení okolních zubů může dojít k určitému optickému ztmavení stávajících výplní či korunek, které se musí, pokud barevně nevyhovují, předělat. Ne však dříve než za 2-3 týdny po poslední aplikaci bělícího gelu, a to kvůli správné vazbě výplňového materiálu. Výslednou barvu nelze dopředu určit kvůli geneticky danému zbarvení zuboviny, kterou proces ovlivní jen minimálně. Záleží tedy na výchozí barvě zubu. Přibližně 2% populace jsou na jakékoliv bělení rezistentní.

Techniky bělení zubů
 

Bělící zubní pasty

    Tyto pasty neovlivní přirozenou barvu zubů. Jsou účinné při odstraňování skvrn a přispívají tak ke zlepšení celkového vzhledu. Jsou též vhodným prostředkem k udržení bílých zubů, za předpokladu, že jste si je již dříve nechali bělit.

Domácí systém

    Nejprve se vezmou otisky Vašich zubů a poté vytvoří matrice přesně na míru. Domů
si odnesete injekční stříkačky s gelem, který obsahuje peroxid karbamidu, a dostanete
k nim jednoduché instrukce. Matrice máte nasazeny na zubech 6 - 8 hodin každou noc
až do doby, kdy dosáhnete chtěného výsledku. Výhodou je, že vše máte zcela pod kontrolou a tudíž můžete své zuby bělit kdykoliv chcete.

Bělení v ordinaci

    Při bělení v ordinaci se užívá mnohem silnějšího roztoku peroxidu karbamidu – 38% oproti 10-15% při domácím bělení. Proces může být urychlen použitím tepla nebo světla.
Je to vynikající způsob, jak začít celé bělení, jehož maximální efekt byste měli podpořit
i domácím bělením. 

    Námi užívaný profesionální bělící systém ZOOM! je velmi šetrný, neboť umožňuje užití pouze 25% koncentrace peroxidu. Za pomoci bělící lampy peroxid lépe proniká sklovinou
a bělící efektu je tudíž dosaženo i při užití nižších koncetrací než u konkurenčních systémů.  

    Během procesu bělení je nutné dodržovat tzv. bílou dietu. To znamená během bělení
a minimálně 14 dní po něm je třeba se vyvarovat cigaret, kávy, čaje, červeného vína, borůvek, zkrátka potravin, které mohu způsobit zabarvení Vašich zubů. Především nikotin vrací zubům poměrně rychle jejich původní barvu.

    Závěrem je nutné upozornit na několik jevů, které k bělení patří a mohou být více
či méně vyjádřeny.

  • Na prvním místě je to citlivost zubů, která je u domácího bělení patrná během tří
    až čtyř dní používání bělícího gelu a pak vymizí. U ordinačního bělení je tato citlivost vnímána nejčastěji po dobu dvou až tří dnů po výkonu a do týdne se opět ztrácí.
  • Dočasné zvýraznění tzv. fluoridových skvrn, což jsou většinou bělavě zbarvené skvrnky, způsobené změnou mineralizace skloviny během jejího utváření v dětství.
  • Dočasné tzv. "nevybělení krčků" bělených zubů způsobené bariérou, která chrání měkké tkáně před bělícím gelem. Tento rozdíl v barvě se vytratí během několika dnů.